Villamossági felülvizsgálat

Sok lakástulajdonos nem tud róla, de bérbeadáskor és tulajdonosváltáskor már kötelező a lakóingatlanok villamos hálózatának ellenőrzése, a villamos biztonsági felülvizsgálat. Egy új rendeletmódosítás szerint csak akkor lehet eltekinteni ettől, ha 6 éven belül volt felülvizsgálat, és erről megvan az igazoló dokumentum.

Mikor kötelező a villamossági felülvizsgálat?

A villamossági felülvizsgálat kiemelten fontos biztonsági előírás, amelynek célja az elektromos hálózat állapotának ellenőrzése, az esetleges hibák feltárása és a balesetek megelőzése. De pontosan mikor és milyen esetekben kötelező ez a felülvizsgálat? Az alábbiakban részletesen bemutatjuk az erre vonatkozó jogszabályi előírásokat és a legfontosabb tudnivalókat.

villamossági felülvizsgálat

Mikor kell elvégezni a villamossági felülvizsgálatot?

A magyar jogszabályok egyértelműen meghatározzák, hogy milyen esetekben kötelező az elektromos rendszerek időszakos ellenőrzése. Az alábbi helyzetekben mindenképpen szükséges a vizsgálat:

  • Új építésű ingatlanok esetén: Az ingatlan használatbavételi engedélyéhez elengedhetetlen az elektromos hálózat megfelelősségét igazoló dokumentáció.

  • Felújítás vagy bővítés után: Ha az ingatlan elektromos rendszerét jelentősen átalakították, új áramköröket építettek ki, vagy a fogyasztás jelentősen megnőtt, kötelező az újravizsgálat.

  • Ipari és közintézményekben: A munkavédelmi és tűzvédelmi előírások miatt az üzletekben, irodákban és ipari létesítményekben rendszeres időszakonként kötelező az ellenőrzés.

  • Bérbeadáskor és tulajdonosváltáskor: Amennyiben egy ingatlant bérbe adnak, vagy eladnak a bérbeadó, illetve eladó felelőssége, hogy az elektromos rendszer biztonságos és megfelelő állapotban legyen.

  • Váratlan meghibásodás vagy baleset esetén: Ha tűzeset vagy áramütés történt, azonnali vizsgálat szükséges az okok feltárására és a további kockázatok elkerülésére.

Milyen jogszabályok vonatkoznak a villamossági felülvizsgálatra?

A villamossági rendszerek ellenőrzésére vonatkozó jogi követelményeket Magyarországon több rendelet is szabályozza. Ezek közé tartozik:

  • 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet, amely meghatározza az épületek tűzvédelmi szabályzatát, beleértve az elektromos hálózatok biztonsági ellenőrzését.

  • 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet, amely előírja a munkavédelmi szempontból szükséges villamos berendezések felülvizsgálatát.

  • MSZ HD 60364 szabvány, amely az épületek elektromos berendezéseinek szerelési és biztonsági követelményeit tartalmazza.

Ki végezheti el a felülvizsgálatot?

A villamossági felülvizsgálatot kizárólag erre jogosult, megfelelő képesítéssel rendelkező szakember végezheti el. 

A vizsgálat végén a szakember hivatalos dokumentumot állít ki, amely tartalmazza az elektromos rendszer állapotát, a feltárt hibákat és az esetleges javítási javaslatokat.

Mi történik, ha elmarad a felülvizsgálat?

A kötelező villamossági felülvizsgálat elmulasztása komoly következményekkel járhat:

  • Tűz- és balesetveszély: Az elöregedett vagy nem megfelelően karbantartott elektromos hálózat jelentős kockázatot jelent.

  • Bírságok és jogi következmények: Ha egy hatósági ellenőrzés során kiderül, hogy az ingatlan elektromos rendszere nincs megfelelően ellenőrizve, a tulajdonos vagy üzemeltető büntetést kaphat.

  • Biztosítási problémák: A biztosítók sok esetben megtagadhatják a kártérítést, ha a káreset egy nem megfelelően karbantartott elektromos hálózat miatt következik be.

Hogyan készüljünk fel a felülvizsgálatra?

A sikeres villamossági felülvizsgálat érdekében érdemes az alábbi lépéseket megtenni:

  • Győződjön meg róla, hogy az ingatlan elektromos tervei naprakészek.

  • Kérjen előzetes tanácsadást egy szakembertől.

  • Ellenőrizze, hogy a biztosítékok, kapcsolók és egyéb elektromos eszközök megfelelően működnek.

  • Tartsa karban rendszeresen az elektromos hálózatot, hogy elkerülje a váratlan hibákat.

Lényeg a villamossági felülvizsgálatról

A villamossági felülvizsgálat nem csupán jogszabályi kötelezettség, hanem a biztonság szempontjából is kiemelten fontos. Az ingatlanok tulajdonosainak és üzemeltetőinek érdemes odafigyelni arra, hogy időben és megfelelő szakember segítségével elvégezzék ezt az ellenőrzést. Ezzel nemcsak a jogi kötelezettségeiknek tesznek eleget, hanem jelentősen csökkenthetik az elektromos hibákból adódó kockázatokat is.

Kapcsolat

Írjon nekünk és kérjen árajánlatot

Kérdése van, vagy szeretné elindítani a projektjét? Küldjön üzenetet, és segítünk megvalósítani elképzeléseit! Örömmel beszélgetünk terveiről, és személyre szabott árajánlatot készítünk, amely tökéletesen illeszkedik az Ön igényeihez.